Alın Kaynak Nedir?

Borular farklı ölçülerde ve kalınlıklarda yaşamın çeşitli alanlarında kullanılıyor. Bu boruların üretimi ve kullanıma hazır hale getirilmesinde de çeşitli makinelerden ve tekniklerden faydalanarak daha sağlıklı tesisatların oluşturulmasını sağlıyoruz. Alın kaynak ile birleştirilecek olan borularda bulunması gereken özellikleri bilerek dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu kaynak makinesinin oldukça etkili bir şekilde kullanılması için de profesyonel bir hizmet sunuyoruz.

Makinelerin işlevsel olarak en iyi şekilde kullanılması için tüm şartları yerine getiriyoruz. İki borunun da alın kaynak ile birleştirilmesi sayesinde birleşme noktalarında etkili bir kaynama işlemi uygulanıyor. Modern bir kaynak yöntemi olarak kullanılan alın kaynağı boruları basınç ve sıcaklığın etkisi ile istenilen şekilde birleştirmesi ile kusursuz tesisat ve sistemleri kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz.

Alın Kaynak Makinesinde Bulunan Parçalar

Boruların etkili bir şekilde kaynatılması, kullanımının da daha pratik ve sağlıklı bir şekilde olması için alın kaynak teknolojisinden en etkili şekilde yararlanıyoruz. Alın kaynak yapımında kullanılan ürünler ve kullanım şekli ise büyük bir titizlikle takip edilerek uygulanıyor. Makine gövdesi, iki parça boru, ısıtıcı, traşlama sistemi, hidrolik ünite, temizleme solüsyonu kullanılarak alın kaynak uygulaması profesyonel ekibimiz tarafından yapılıyor.

Makine gövdesi üzerinde ise ayarlanabilir halka kelepçeler bulunuyor. Bu ayarlanabilir halka kelepçeler sayesinde boruların kaynak işleminin pratik ve hatasız yapılması sağlanıyor. Makineyi ileri geri yürütmeye yarayan butonlarda kaynak sırasında etkin bir şekilde kullanılarak işlemin kalitesini ve hızını arttırıyor. Makineye yerleştirilecek ve kaynağı yapılacak olan boruların aynı çap ve et kalınlığında olmasına özellikle özen gösteriliyor. Böylece kaynak işlemi kusursuz bir şekilde yapılıyor. Tüm parçaların kaliteli bir şekilde temini ile son derece sağlıklı bir alın kaynak yapılmasını sağlıyoruz.

Alın Kaynak Boru Kaynağı Nasıl Yapılır?

Yapılan kaynak işlemi ile boruların tek bir parça boru özelliğini kazanması sağlıyoruz. Alın kaynak yapımında adım adım tüm aşama titizlikle takip ediliyor. Alın kaynak makinesine yerleştirilen bu boruların birleştirileceği yani makine içerisine yerleştirilecek olan kısmın temizlenmesine özen gösteriliyor. Bu sayede işlemin sorunsuz ve kaliteli bir şekilde yapılmasını garantiliyoruz. Alın kaynak makinesi gövdesi üzerinde bulunan halka kelepçelerden ortada yer alan iki tanesi borunun düzgün durması için çok fazla sıkılmadan kullanılıyor.

Dışarıda kalan iki kelepçe ise daha iyi sıkılarak boruların istenilen seviyede sıkıca tutulması ve orta kelepçelere destek verilmesi amacına hizmet ediyor. Sonrasında ise bu iki boru arasına yerleştirilen traşlama makinesi ile boruların ağız kısmının son derece temiz bir şekilde traşlanması ve birleşmeye hazır hale gelmesi sağlanıyor. Traşlama işlemi tamamlanan boru ağızlarına hiçbir şekilde temas edilmiyor. Boruların birbirine çakışması ile eksenlerinin aynı seviyede olması için halka kelepçeler ile ayarlama yapılıyor.

Çizelgede yer alan boru çapı ve pn değerine göre uygulanması gereken basınç değeri uygulanarak kaynak işlemine başlanıyor. Bu süreçte alın kaynak makinesinin yürüme basıncı her iki boruyu karşı karşıya getirirken oluşan basınç olarak tanımlanıyor. Boruların bir araya gelerek kaynatılmaya başlaması halinde ise çizelgede bulunan ve boruların kaynaması için gerekli olan basınç değeri makinenin yürüme basıncına eklenerek basınç yükseltiliyor. Her iki basıncın toplamı değerde basınca ulaşılması halinde kaynak sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Traşlama sonrası solüsyon ile temizlenen boru yüzeyi arasına 220 dereceye kadar ısınmış olan ısıtıcı yerleştiriliyor. Tekrar kaynak basıncı uygulanıyor. Sonrasında basınç sıfırlanarak boru kaynağı için gerekli olan sürede beklenmekte ısıtıcı çekilerek boruların birbiri ile kaynatılması işlemleri tamamlanıyor. Son olarak soğutma süresi beklenerek alın kaynak sonlandırılıyor. Tüm aşamalarda teknik ve uygulama deneyimine sahip ekip ile gerçekleştiriyoruz.

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur