Dünya ticareti ve dünya sistemi geliştikçe dengelerin değişmesini sağlayan hız ve pratikleşme olmaya devam etmektedir. Ülkemizin vazgeçilmez istihdam alanlarından biri olan tarım alanına ufak görünen fakat çok büyük bir katkımız hakkında bahsedeceğiz. Tarım ülkemizin en önemli ihracat alanlarından bir tanesidir.Gıda alanının olmazsa olmazı halinde olan tarım sektöründe teknoloji ve imkânların gelişmesi aynı zamanda taleplerin artması ile birlikte yeni yöntemlere başvurulmuş ve tarımda verimin arttırması amacı ile çok alanda çalışma yapılmıştır. Bunların en önemlisi elbette ki sulama alanında olmakta susuz bir üretim düşünülemez. Spring sulama yani püskürtme sulama sistemleri hem tarım hem de yeşillendirme alanlarında kullanan en yoğun sistemin adıdır.

Püskürtme sulama sistemleri tipik olarak damla sulama sistemlerine göre daha geniş alanları ıslatırlar ve özellikle şehirsel bölgelerde kullanımı gün geçtikçe artmakla beraber Ülkemiz tarım alanında da vazgeçilmez olarak kullanımına devam etmekte damlatıcı memelerinin çalışmasını kontrol için açısından iş yükünü işçiliği azaltmış vaziyette. Bunun yanında bazı mini springler sistemlerde; damla sulamada kullanılan damlatıcılardan uygulanan su miktarından daha az bir miktar toprak alana uygulanabilir. Çünkü onlar suyu daha geniş alana dağıtırlar ve bu sayede verimliliği arttırmaktadır.

 Bu tip mini sprintler genellikle yüzey akış kayıplarını önlemekle beraber erozyonu azaltırlar bu sayede hem koruma hem besleme hem büyütmede büyük önem sağlayan spring sulama springlerin gerçek dezavantajı; diğer alanlara göre daha geniş çaplı laterallere ihtiyaç duyulması, buharlaşma ve rüzgâr etkisinden kaynaklanan kayıpların artmasıdır.

Mini springler, damlatıcı memelerinden daha büyük ve taşınabilir yağmurlama başlıklarından dolayı boyut göz önüne alındığından dolayı daha küçük debiye sahiptirler. Debileri 15 – 200 L /h civarı olmakla beraber İşletme basınçları 0.5 – 2.5 atmosfer ve ıslatma çapları 2 – 9 m arasındadır. Mini springler, yağmurlama sulama sisteminde olduğu gibi bütün toprak üstünü ıslatacak şekilde laterallere yerleştirilebildiği gibi, damla sulamada olduğu gibi sadece toprak yüzeyinin az kısmını ıslatacak şekilde de yerleştirilebilir.

 

 Springlerin gruplandırılması:

Springler aşağıdaki özellikler açısından sıralanır ve dikkate alınarak gruplandırılır.

  1. Spring sulama cinslerine göre guruplara ayrılma.(rotorlar başta olmak üzere, spreyler, damlama hatları ve ayrıca mikro springler)
  2. Bitki cinslerine göre gruplandırma.( çimen yanı sıra çalı, yer örtücü ve mevsimlik bitkiler)
  3. Konum itibarı ile bulunduğu bölge itibari ile gruplandırma ( güneşli bölgeler, gölgede kalan bölgeler)

Gruplandırılan bölgelerin alan debileri hesaplanır. Hesaplama işlemleri ile ilgili olarak o alanda ölçümler ve toprak uyumluluğunu tespit ettikten sonra en iyi hizmeti ve en uygun hizmeti reelsulama.com sitesi olarak hizmeti bize sunuyoruz. Reelsulama.com olarak sulama işlemlerinde ki tecrübemiz ve bu alandaki tecrübeli elemanlarımız ve alanında mühendisler ile birlikte ölçümleri yapmakta, hesaplamalar ile birlikte istenilen seviyede sulama işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Özellikle peyzaj sulama alanında gösterdiğimi başarı ve alana göre sulama örneklerini sitemizden görebilir bizimle birebir irtibata geçebilir ve alanımızda en iyisi olduğumuzu belirttiğimiz spring sulama işlemi hakkında istediğiniz düzeyde profesyonel kadromuzla en iyi hizmeti vereceğimizin garantisini vermekteyiz.

Her türlü siparişlerinizi ve bizimle iletişiminizi sağlayabilmekle beraber daha önce çalıştığımız kurum ve şirketler bizim en büyük referansımızdır. Toprak verimliliğini arttırmakla beraber kayıplarınızın da önüne geçeceğiniz bu sulama işlemi ile birlikte zamandan kazancın yanında aynı anda çok alanda kullanılabilirliği ve taşınabilirliği ile uzun vadede işinize yarayacak bu hizmetten en uzman ekipler tarafından sizinde hizmetinize sunulması hakkınız bu sebepten ki reelsulama.com olarak bu işin ciddiyetinin farkında bir şekilde taleplerini beklemekteyiz. Haftanın 7 günü istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebileceğiniz gibi mail ya da mesaj yoluyla ulaşıp bize arama talebinde bulunabilirsiniz.

 

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur