Su, yaşamak için en önemli ihtiyaçtır. İnsanlar dışında ki her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için suya gereksinimi vardır. Su sistemleri bahçelerde, parklarda, üretime yönelik tarım arazilerinde ve diğer yaşam alanlarında olması gereken bir sistemdir.Eski yıllarda sulama işlemi insan gücü ile yapılmaktaydı. Bunun da pek çok dezavantajı vardı. İnsan gücünün yetersizliği, zaman kaybı, verim düşüklüğü ve ekonomik olmaktan çıkan bir işlemdi.

Günümüz şartlarında artık eski sistemler kullanılmamaya yerini otomatik sulama sistemi usulü işlemlere bırakmaktadır. Bu sistem insan gücü ile yapılan sulamanın bütün olumsuz yanlarını ortadan kaldırmıştır. En önemli ise ekonomiklik ve verim yüksekliği olmuştur. Firma olarak sizlere ulaştıktan sonra öncelikli işimiz istediğiniz hizmeti ne şekilde ve nasıl istediğinizi anlamak ve buna uygun projeyi beraber değerlendirerek ortaya koymaktır. Proje çizilirken sizden gelen isteklerin yanı sıra bizim bilmek istediklerimiz olan sulanacak olan alan boyutları, etrafta bulunan yerleşim yerleri, sulama sisteminin çalışmasını nasıl istediğiniz, ortamdaki bitkiler ve diğer yaşayan canlıların varlığı ve toprak yapısı gibi ayrıntılardır. Tüm bu bilgiler ön hazırlık aşamasında tek tek incelenip proje şablonu oluşturulduktan sonra sizlerin onayına sunulur.

Otomatik Sulama Sistemi

İşe kaynağından başlayarak ilk olarak bölgenin yağış oranını ele alırız. Sistemin su kullanımını ona göre belirlemek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu sistemde olan bir özellik yağmur sensörleri sayesinde yağmurlu havalarda sistemin otomatik olarak kapanması sağlamaktır. Belirli periyotlarla otomatik sulama sistemi bitkilere su ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir.

 

Sulama sisteminde kullandığımız vanaların uzun süreli dayanıklılık göstermesine dikkat ederiz. Kurulum sırasında sisteme göre vana çapları, boyları ve monte edilecek yerleri olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilir. Bunlar otomatik olarak çalıştırılacağı ve kapatılacağı için kontroller yapılıp işlem sonlandırılır.

 

Sistem elektrikli olup pille çalışan sistemlerde kurulabilir. Elektrik iletkenleri en iyi malzemeden ve dayanımlı olarak seçilmektedir. Kullanılacak olan otomatik sulama sistemi ekipmanları borular, vanalar, vana kutuları, kablolar, suyu ileten cihaz, kontrol ünitesi, diyafram takımı, sulama tabancası, yağmur sensörü, sıkma anahtarı, priz, adaptör, dirsek kısımlar, su sayacı gibi ürünlerimiz garantili olup dayanıklılık açısında en kaliteli ürünler seçilmektedir. Bu ürünler üretici firmaların önerdiği kullanım durumları değerlendirilip bizde kendi kontrol mekanizmamız ve sistemimiz sayesinde teyit etmekteyiz. Kurulum aşamasında firma olarak dikkat ettiğimiz hususlara bakalım. Vana merkezlerinin kurulum yerleri itibariyle birden fazla vana çalıştırabilir ve aynı anda çalışacak vanalar tek vana merkezinde toplanabilir.

 

Cihazlar dışarıda kullanılacağı için mutlaka kapalı kutular içerisine alınır. Kontrol ekipmanlarının yeri iyi seçilmeli ve kolay ulaşılacak yerlere kurulmalıdır. Yine bu kontrol ekipmanları elektriğin geldiği trafoya yakın yere yapılmalıdır. Elektrikli kısımlar güvenlik açısından mutlaka kuru yere kurulmalı ve ıslak olan veya olabilecek yerlerden uzak olmalıdır. Kablolu sistem ile pilli sistem farklı olduğu için bu durum göz önüne alınarak projede uygulanmalıdır. Kablolu sistem tek bir merkezden kontrol edilir ancak pilli sistemde ayrı ayrı merkezden kontrol edilmelidir. Buda pilli sistemlerde tek tek dolaşmak anlamına gelir, bu yüzden kablolu sistem daha avantajlı olmaktadır. Kablolu ve pilli sistemlerin çalışması farklı olduğu için projesi de farklıdır. Vanalar sulama kablolarının yeri ve konumu düşünülerek gruplandırılır ve yerleştirilir.

 

Projenin uygulanacak araziye imalatı gerçekleştirildikten sonra bahsettiğimiz tüm cihazlar, kısımlar, merkezler tek tek detaylı bir şekilde kontrol edilir ve otomatik sulama sistemi deneme çalışması yaptırılır. Kurulumda oluşmuş bir aksi duruma karşın hizmet teslim edilmeden önce müdahale edilir, eksiklikler giderilir ve kurulum tamamlanmış olur.

 

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur