Otomatik Sulama Sistemlerinin Maliyete Etkileri

Otomatik sulama sistemi, sistemin, gözetimin yanında en az bir manuel müdahaleye gerek kalmadan ya da en az bir elle müdahale ile çalışmasını ifade eder. Hemen hemen her sistem (damla, sprinkler, yüzey) zamanlayıcılar, sensörler veya bilgisayarlar veya mekanik cihazlar yardımıyla otomatikleştirilebilir.

Sulama sürecini daha verimli hale getirir ve çalışanlar diğer önemli işlerine konsantre olabilirler. Öte yandan, böyle bir sistem tasarımında pahalı ve çok karmaşık olabilir ve bunu planlamak ve uygulamak için firmamızdan yardım alabilirsiniz. Her türlü otomatik sulama sistemi fiyatları projelendirme ve montaj sonrası tüm giderleri dahil edilerek tarafınıza bildirilir. İş teslimi sırasında ekstradan maliyet artışı ile karşı karşıya kalmazsınız. Bahçe ve park sulamalarında zengin bir referans listesine sahibiz. Bahçe ve diğer alanların otomatik sulama sistemlerini en kısa sürede peyzajınıza uygun olarak gerçekleştirebiliriz.

Otomatik Sulama Sistemleri Fiyatlarının Gıda Ürünlerine Etkisi

Sulama sistemleri otomasyonunun birkaç olumlu etkisi vardır. Bir kez kurulduktan sonra, tarlalardaki veya küçük ölçekli bahçelerdeki su dağıtımı daha kolaydır ve bir operatör tarafından sürekli olarak kontrol edilmek zorunda değildir. Bu da proje maliyetini kısa sürede kâra dönüştürecektir. Gıda ürünlerinin daha profesyonel sulanması ve kaliteli ürünlerin alınmasını sağlayarak, uygun fiyat garantisi ile maliyeti de düşürmektedir.

Otomatik sulama sistemlerini daha uygun fiyatlara tasarlamak için çeşitli çözümler vardır. Modern büyük ölçekli sistemler, büyük alanların sadece bir operatör tarafından yönetilmesini sağlar. Sprinkler, damlama veya yer altı damlama sulama sistemleri, pompalar ve bazı yüksek teknoloji bileşenleri gerektirir ve büyük yüzeyler için kullanılırsa yetenekli operatörler de gereklidir.

Teknolojik gelişmeler sistemlerin fiyatları üzerinde etken olsa da, peyzaj düzenine uygun olarak geliştirdiğimiz sulama sistemi projelerimizle herhangi bir sıkıntı yaşamadan sulamalarınızı doğru olarak ve zamanında yapabilir ve ürün fiyatları konusunda daha esnek davranabilirsiniz. Son derece yüksek teknolojili çözümler, her bir ürün su ihtiyacını otomatik olarak ölçmek ve sulama sistemini optimize etmek için GIS ve uydular kullanarak da kurulmaktadır. Ancak sulama otomasyonu bazen basit, mekanik cihazlarla da yapılabilir.

Yüksek Teknoloji İlkelerinin Fiyata Etkileri

Sulama sistemlerinin otomasyonu, sistemin minimum manüel müdahale olmaksızın işletilmesini ifade eder. Sulama otomasyonu, geniş bir sulanan alanın, sulama blokları olarak adlandırılan küçük parçalara ayrıldığı ve su kaynaklarından temin edilebilecek tahliyeyle eşleşmesi için diziler halinde sulanmasının yapıldığı anlamını taşır. Bu parçalı sulama sistemin fiyatı konusunda daha değişkenlik gösterebilir. Fiyata belirli bir bölge yansıtılabilir ve daha sonra diğer bölgeler sisteme dahil edilebilir.

Zaman Tabanlı Sistemin Maliyete Etkileri

Sulama zaman saati denetleyicileri veya zamanlayıcıları, otomatik bir sulama sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir zamanlayıcı, gerekli zamanda gerekli miktarda su uygulamak için gerekli bir araçtır. Zamanlayıcılar, doğru programlanmadığı veya su miktarının yanlış hesaplandığı takdirde, az veya aşırı sulamalara yol açabilir. Çalışma süresi (sulama zamanı – saat başına), gereken su miktarına (günlük su gereksinimi – litre) ve ortalama su debisine (uygulama oranı – saat başına litre) göre hesaplanır. Bir zamanlayıcı sulama işlemini başlatır ve durdurur. Bu da büyük oranda maliyetlerinizde rahatlama yaşatacaktır. Zaten sistemlerin kurulması ile ilgili fiyat alırken, ileride elde edeceklerinizi de düşünmeniz gerekir.

Otomatik Sulama Sistemlerinin Avantajları

  • Fiyatları göz önüne alındığında harcanacak zaman ve işçilik maliyetlerini düşürür,
  • Otomasyon açma veya kapama vanalarının manuel çalışmasını ortadan kaldırır,
  • Sulama ve gübreleme süreçlerinin sıklığını değiştirme ve bu süreçleri optimize etme imkanı verir,
  • Gelişmiş mahsul sistemlerinin ve yeni teknolojilerin benimsenmesi, özellikle karmaşık ve elle çalıştırılması zor yeni mahsul sistemlerini devre dışı bırakır,
  • Su ve gübre kullanımında farklı kaynaklardan su kullanımı ve verim artışı sağlar,
  • Sistem geceleri çalıştırılabilir, buharlaşmadan dolayı su kaybı en aza indirilir,
  • Sulama prosesi gerekli olduğunda başlar ve durur, böylece enerji gereksinimlerini optimize eder.

Otomatik Sulama Sistemlerinin Dezavantajları

  • Aslında herhangi bir dezavantajı yoktur. Aksine bahsedeceğimiz birkaç dezavantaj büyük avantajlarının yanında küçük teferruatlardır. Yine de; sistemler çok pahalı olabilir.
  • Çok karmaşık olan büyük ölçekli sistemlerle kendi kendine yardım uyumluluğu düşük olabilir ve çoğu otomatik sulama sistemi elektriğe ihtiyaç duyar.
  • Bahçelerinize kuracağımız otomatik sistemler en son teknolojik ürünler olup, programlanması ve kullanılması ile ilgili kısa eğitimlerle bilgilendirilirsiniz. Sistem tesliminden sonra da her zaman yanınızda olan bir firma olarak sorunlarınızla yakından ilgilenmekteyiz.

 

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur