Çim ekimi işleminde ekim yapılacak toprağın özelliği ve toprağın bulunduğu yerin mevsim koşulları çim ekim sırasında önem arz eden iki önemli kriterdir. Çünkü çim ekimi, su geçirebilen ve suyu tutan topraklarda çok daha verimli olmaktadır. Örneğin killi bir toprağa sahipseniz doğal gübrelerle toprağınızın yapısını düzenlemek mümkündür. Çim ekimine başlanmadan önce toprağın durumunun tespiti ile pislik ve atıklardan arındırılması açısından yapılacak drenaj uygulaması sonrasında çim ekim işlemi yapılabilmektedir.

Çim Ekiminde Dranaj Nasıl Yapılır

Drenaj işleminde belirlenen bazı drenaj alanlarının saptanmasının ardından 3-5 metre uzunluğunda drenaj hatlarının uygulanması ile toprak alandaki suyun atılma işlemine geçilir. Drenaj işleminde toprak derinliğinin üst yüzeyinden 60 cm aşağı inilerek 45 cm civarında bir yatak genişliği yapılmalıdır. Bu yatak genişliğinin üzerine örtülebilecek kum ve onun üzerine uygulanacak söküm beziyle birlikte meydana getirilebilecek bir drenaj borusu ile atık giderimi sağlanılabilir. Drenaj borusunun etrafına söküm bezi serildiğinde zamanla toprağın boruyu tıkamasını engellemektedir. Mıcır serildiğinde de toprağın alt ve üst yüzeyinin yapışıkanlığın engellenmesi açısından yararlıdır. Drenaj borusunun kapatılmasının ardından gider kanalının akıtıp akıtmadığı da kontrol edilmelidir. Bu işlemin maliyet açısından düşük olması da ayrıca önemli bir özelliktir.

Çim Ekimi Nasıl Yapılı

Çim ekimi için toprak kaba tesfiye işleminin de yapılması gerekmektedir. Yapılan bu işlemin ardından çim ekilecek alanın ince tesfiye işlemi aşamasına geçilmektedir. İnce tesfiye işlemi ince torflu ve gübreli karışımdan oluşan iyi toprağın çim yapılacak alana serilmesi işlemidir. Serilme sırasında öncelikle ince tesfiye için hazırlanmış toprak, alana atıldıktan sonra tırmık yardımıyla toprağın eşit bir şekilde alana dağılması sağlanır. Ardından mastar işleme aşamasına geçilir. Yani 50-60 cm boyunda düz bir aparat ile toprak tekrardan düzeltilir. Bu sayede çim tohumların serileceği alanın alt yapı işlemleri bitirilmiş ve alan çim uygulamasına hazır hale getirilmiş olmaktadır.

Çim Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devamında bir miktar çamur haline getirmeden toprak ıslatılarak, daha sonra 1 metre karelik alana 60 Gram çim tohumu yere yakın bir mesafeden atılarak işleme devam edilmektedir. Tohumun fazla atılması bazı çim gruplarının zedelenmesine sebep olacağı, az atılması da tekrar çim ekim çalışması yapmayı gerektireceğinden 60 Gram tohum ideal ölçü olarak değerlendirilmelidir. Tohum ekiminin ardından kapak toprağı eklenmesi ve silindir cihazıyla tohum ile toprağın bütünleştirilmesi, otların sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi açısından önemlidir. Bu işlem de bitirildikten sonra sulama işlemine geçilmektedir.

 

 Çim ekim alanlarına aynı zamanda çiçek fidan dikimi ile renkli bir çim alan elde etmek de mümkündür. Tercihe bağlı olarak kullanılacak fidan ile özellikle bahçe olarak kullanılan alanlarda görsel açıdan daha güzel bir alan yaratılabilir.

 

Çim ekiminin nemli dönemlerde yapılması daha verimli olması açısından önemlidir. Ekim ayı ya da nidan-mayıs ayları çim ekimi için en uygun dönemlerdir. Yaz aylarında çim ekimi yapılmamaktadır. Bunun dışında hazır rulo çim uygulaması da tercih edilebilir.

 Çim ekimi sonrasında da toprağın bakımı da önemli konulardan biridir. Toprağın düzenli olarak pisliklerden arındırılması, yılda 3-4 kez toprağın gübrelendirilmesi ve toprağın haşerelerden korunması işlemleri düzenli olarak yapılır.

Çim ekimi ve sonrasında en önemli konulardan biri de sulamadır. Bir fidan için nasıl özen gösteriliyorsa çim de ilgi ister. Sulama işlemi dikkatli, detaylı ve kararında yapılarak çimlerin yapısının bozulmaması sağlanır. Sulama esnasında ve sonrasında ekim alanına girilmemesi gerektiğinden bu kurala göre sulama işlemine önceden hazır olunacak şekilde sistem oluşturulur. Hava durumuna bağlı olarak günde 2-3 kez toprağın sulama işlemi yapılır. Sabah erken ve akşam saatlerinde, güneş ışınlarının yoğun olmadığı saatlerde sulamak yapmak daha doğrudur. 10 günlük bir sürecin ardından çimler oluşmaya başlar ve 1 aylık bir sürenin ardından çimler biçilecek hale gelir.

 

Çim ekili toprağın günlük m2 başına 2,5-3 kilo aralığında suya ihtiyacı vardır ve bu suyun eşit bir şekilde dağıtılarak toprağın suya doyması sağlanır. Her şey kuralına uygun ve düzgün bir şekilde uygulandığında uzun ömürlü ve sıkıntısız, yaz-kış yeşil, içinizi ferahlatacak yaşam alanları yaratmak mümkündür

 

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur