Otomatik Sulama Sistemleri
Anafartalar mah. Şehit Yaşar Akanel Sok.
No 3/409

Spring sulama sistemleri, yağmurlama sistemi olarak da bilinmektedir. Tarımsal alanlarda kullanılan sprink sulama, birbirinden farklı model ve modülde imal edilen sprink başlıkları ile tarım alanlara ekstra seçenekler sunar. Tarla, sera, bağ ve bahçelerde üretimi yapılan meyve, sebze ve bitkilerin niteliklerine göre sprink başlıklarla, sulama fonksiyonu istenilen miktar ve yoğunlukta yapılır.

Yağmurlama sulama yönteminde, pompa aracılığıyla ana su kaynağından alınan sulama suyu, borular ile sulama alanına iletilir ve püskürtme fonksiyonu ile sulama yapılır.

Spring Sulama Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Kapalı boru sistemiyle, alana kurulumu yapılan sulama sistemi, pompa ile kullanılır. Motor pompa sisteminin kapasitesi ise yine kullanım alanına bağlı olarak belirlenir. Ana sulama borusundan, sulama alanına dek dizayn edilen sulama borularından geçen su, tazyikli ve püskürtme sistemiyle yağmurlama yaparak sulama sağlar.

Sprinkler, ebatları, olukları, süzgeçleri ve dönüş modüllerine göre uygulanır. Birbirinden farklı sprink seçenekleri ile tüm sulama alanlarına uygun niteliklerde kaliteli ürünler sunuyoruz.

Yağmurlama sistemlerinde iletilen su, öncelikle havaya verilir ve sonrasında toprağa iletimi sağlanarak köklere dek işlemesi sağlanır. Organik yağmur fonksiyonunda sulama özelliği sunan sprink sistemler, tüm toprak türlerinde kullanılır.

Düz veya eğimli arazi çeşitlerinde, üretim alanlarında, ekili alanlarda, bağ ve bahçelerde, tarla ve seralarda, park- bahçe ve bitki- çiçek sulama alanlarında, kullanım alanlarına uygun spring modelleri ile sulama sağlanır.

spring sulama sistemi reel sulama ankara turkiyeSpring Sulama Sistemi Nasıl Kullanılır?

Pek çok alanda avantaj sağlayan spring sulama sistemleri, düşük debili su kaynaklarının olduğu alanlarda da kullanım avantajı sağlayan sistemlerdir. Yağmurlama sulama sisteminin montaj ve kurulumu oldukça önemlidir. Boruların döşenmesi, niteliklere uygun şekilde yapılmalıdır.

Düz alanlarda düz veya eğimli olarak yapılması, suyun ideal biçimde iletilmesini sağlar. Kullanılan boruların uzunlukları, alan özelliklerine göre maksimum 250 m’yi geçmemelidir. Dal borular dik şekilde ve çift yönlü kullanım sağlayacak nitelikte kurulum edilmelidir.

Ana boru hatları ve dal boru sistematiği, sulama projesine göre verim alacak biçimde kurulmalıdır. Ayrıca rüzgar yoğunluğu ve hızının yüksek olduğu alanlarda, alan özelliklerine uygun tasarım yapılmalıdır. Yani dal borular rüzgarın esiş yönünde uygulanmalıdır.

Ana boru hattı üzerinde kullanılan dal boru türleri, kolay ve pratik uygulamalarda tasarlanmalı ve yüksek işçilik gerektirmemelidir. Genellikle kare veya dikdörtgen biçimleri, daha fonksiyonel kullanım sağlar.

Spring Sulama Sistemi Kurulumu

Reel Sulama Peyzaj ve İnşaat firması olarak tüm uygulama alanlarında öncelikle keşif yapıyor ve proje belirliyoruz. Belirlenen sistem, planlama ve donanımlara göre boruların dizaynı yapılmaktadır. Boruların araziye döşenmesi işleminde, alanın konum ve özelliklerine göre ana boru hattı uygulanır. Pompa çıkışı ve dal boruların uygulama alanları belirlenir.

Sprink sistemlerde farklı ekipmanlar, bağlantı ögeleri ve conta gibi donanımlar bulunuyor. Boruların döşenmesinde uygun contaların kullanılması ve bağlantıların tam ve bütünsel şekilde yapılması oldukça önemlidir. Uzman kadromuz ve birinci sınıf materyallerimiz ile tüm alanlarda profesyonellik sunuyoruz.

Hem ana boru hattı hem dal boru hatlarının döşenmesi be sprink döşemelerinde, alanların fiziksel yapı ve özelliklerine göre uygulamalar sunuyoruz. Ayrıca yetiştirilecek tarım ürünleri, bitki, sebze ve meyvelerin niteliğine göre boru döşemesi, sprink seçimi ve kurulumları yapıyoruz.

İstenilen alanlarda otomatik sulama sistemleri veya akıllı sulama sistemleri ile kolay, konforlu ve verimli tasarımlar ile yüksek teknolojiler sunuyoruz.

Spring Sulama Sistemlerinde Özen Gösterilmesi Gerekenler

Sprink seçimleri, alana ve ürünlere göre belirlenmektedir. Yağmurlama tekniğinin nasıl yapılması gerektiği ve sulama işlevinin tür ve yoğunluğuna göre ürün seçimi yapılır. Sprink sulama sistemlerinde;

  • Uzatma boruları bitkilerin türüne göre seçilmelidir
  • Sprink ayarlarıyla tarlanın ya da kullanılan alanın tamamında dengeli sulama yapılması sağlanmalıdır
  • Basınç ve su debi oranları ideal biçimde ayarlanmalı ve sprinklerden verilmelidir.
  • Sulama mevsimi sonrasında boruların, uygun şekilde de-monte edilmesi ve kapalı, nemsiz alanlarda muhafaza edilmesi gereklidir.
  • Kullanım sonrasında temiz şekilde korunması önemlidir.

Spring sulama yöntemlerinde ise hem bitkilerin türüne göre sulama yapılmalı hem de hava ve iklim koşullarına göre sulama yapılması önemlidir. Özellikle güneşin dik açıda olduğu saatlerde, bitki yapraklarının yanmaması ve kaliteli üretim yapılması için sulama saatlerine özen gösterilmelidir.

spring sulama sistemi reel sulama ankara turkiyeSprink Çeşitleri Nelerdir?

Yağmurlama başlıkları olarak da nitelendirilen sprink başlıklar, farklı modellerde ve sulama opsiyonları sunacak şekilde imal edilmektedir. Sprink başlıklar, lateral adı verilen dal borular üzerinde kullanılır. Sprink çeşitleri ise bahçe ve tarla sistemleri olarak iki ana grupta değerlendirilir. Püskürtme açılarına göre farklılık gösteren sprink çeşitleri;

  • Tarla sprinkleri: 27- 30 veya 33 derece püskürtme açısıyla kullanılan tarla tipi yağmurlama sistemleri, üstten ıslama modülünde kullanılır.
  • Bahçe sprinkleri: 10 ve 12 derece püskürtme açısı ile tasarım edilen bahçe tipi sulama sprinkleri, fidan ve meyve ağaçlarının uygun nitelikte sulanması için kullanılırlar. Ağaç yapraklarının ıslanmaması ve köklerin ideal şekilde sulanması için tasarlanan sprink başlıklarıdır.

Kullanım alanlarında göre seçilen tarla tipi sprink başlıkları, bölgelere göre farklılık göstermektedir. Düz ve rüzgarlı arazilerde genellikle 27 derecelik başlıklar kullanılır. Sprink başlıklarda, derecesi en yüksek olan ürün aynı zamanda rüzgardan en çok etkilenen üründür.

Bölgeler, tarla özellikleri ve yetiştirilen ürünlere göre sprink seçimi yapılmalı ve dal boruların en ideal biçimde montajı, dizilimi ve kurulumları yapılmalıdır.

Sprink Başlık Modelleri

Püskürtme sulama sistemi olarak bilinen yağmurlama başlıkları, döner modülde kullanılır. Tarlanın her alanına eşit şekilde sulama yapılması ve biriken su nedeniyle ürünlerin zarar görmemesi için döner sprinkler kullanılır. Sprink başlıklarının dönem hızlarıysa genellikle; 0,8 ile 1.2 devir/ dakika arasında imal edilmektedir.

Sera alanları, fidan ve meyve ağaçlarının sulandığı alanlarda ise dönmeyen sprink başlıkları kullanılmaktadır. İşletme basıncı olarak nitelendirilen sprink sulama sisteminde basınç, ürün seçimlerine göre farklılık göstermektedir.

Kullanılacak alana göre yüksek basınçlı sprink başlıkları veya jet tipi başlık seçenekleri kullanılır. Atmosfer oranları ve basınç özelliklerine göre, çap ve ebatları farklılık göstermektedir.

Mini Sprink Çeşitleri

Meyve ağaçları sulama sistemlerinde kullanılan mini spring çeşitleri, her ağacın altına yerleştirilen yağmurlama başlıklarıdır. Basınç oranı yüksek olmayan ve genellikle döner modülde olmayan başlık çeşitleridir. Küçük springler genellikle 2- 3 mm püskürtme uçları ile dizayn edilen ürünlerdir.

Mikro sulama sistemleri olarak nitelendirilen mini spring çeşitleri, kullanılan alanın tamamını ıslatmamakta ve yalnızsa sulanacak bölgeyi ıslatan sprink çeşitleridir. İşletme basınçları yüksek olmayan başlıklar arasında 3 ila 8 mm ebatlarında kullanılan ürünler ile sebze ve meyve sulamada kullanılır.

Sulama alanları 15 ila 30 metre çapında olan mini sprink çeşitleri, tarla ürünlerinin türüne göre sulama işlemlerinde kullanılır. Ayrıca fidanlarda da üstten veya alttan sulama yapabilen ürünler olarak, meyve ağaçlarında da kullanılmaktadır.

İşletme basıncı yüksek olan mini sprink modellerinde, 12 ila 32 mm aralığında püskürtme çapları kullanılmaktadır. Tarlalar, araziler, bağ ve büyük kapsamlı bahçelerde kullanılan sprink başlıklar, 40 ila 180 metre ıslatma çap alanına sahiptirler.

Tüm sprink çeşitlerini web sitemizden inceleyebilir, alanlarınıza uygun ürün seçimleri için bizlere erişim sağlayabilirsiniz.

 

Theme Image

Spring Sulama Sistemi

Reel sulam peyzaj, firması olarak spring sulama sistemi için yapılması gereken tüm ihtiyaçlarınıza hızlı ve
uzman ekibimiz ile birlikte istenilen alana uygularız ve periyodik bakımları ile birlikte hizmet vermekteyiz

Spring sulama ile zamandan ve su israfından kurtulun
Bahçeniz için en ideal sulama sistemini sunuyoruz
Teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyoruz
Yen nesil boru ve damlama aparatları ile garantiyi sağlıyoruz
Sürekli iletişim halinde olarak yapılan işlem sonrası hizmet vermekteyiz

Spring Sulama İletişim
Spring sulama sistemleri kurum veya ürün satış hakkında randevu alın!
Hızlı Randevu İçin
Spring sulama sistemleri kurum veya ürün satış hakkında randevu alın!

İstek Talep Formu

WhatsApp WhatsApp Hızlı İletişim