Otomatik Sulama Sistemleri
Anafartalar mah. Şehit Yaşar Akanel Sok.
No 3/409

Sulama sistemleri, modern teknolojilerle birlikte otomatik mekanizmalar ile daha sistematik şekilde yapılıyor. Otomatik sulama sistemleri ve spring sulama sistemlerinin yanı sıra bahçe sulama sistemleri ile her alana uygun, kapsamlı ve teknolojik donanımlar ile sulama sistemleri dizayn ediyoruz.

Sulama sistemlerinde öncelikle keşif ve proje, sonrasında tasarıma uygun dizayn ve uygulama çalışmaları ile yeşil alanlara destek sistemleri oluşturuyoruz.

Sulama Sistemleri Nedir?

Bahçe, açık alan ve yeşil alanlarda bitkilerin su ihtiyaçlarını karşılamak ve nitelikli sulama işlevlerin yapılması için kurulan su sistemleridir. Sulama sistemlerinde; sulanacak alanlara uygulanan tesisat sistemi ile sulama miktarı- biçimi ve zamanı otomatik olarak ayarlanır ve bitki alanları, tam olması gerektiği gibi sulanır.

Sulama sistemleriyle ayrıca verimli sulama sağlanır ve su ısrafı önlenir. Üstelik peyzaj çalışmalarında ve farlı yüzeylerde uygulanan yeşillendirme çalışmalarında, farklı tasarımlar ile tüm alanlara uygun sulama istemi kurulumları yapıyoruz.

Sulama Sistemleri Ne İşe Yarar?

Saha yeşil alanlar oluşturulması için dizayn edilen sulama sistemleri, bitkilerin ideal biçimde sulanması ve botanik alan ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Tarım alanlarından özel bahçelere, sebze- meyve üretim alanlarından süs bahçelerine dek her alanda verimli sulama fonksiyonları için kullanılırlar.

Sulama sistemleri, görünüm açısından da en nitelikli formların uygulanmasını sağlar. Gömme türünde, topağın iç kısmına uyguladığımız boru sistemiyle bahçe ve alanların bütünsel görünümüne, şık sunumlarına katkı sağlıyoruz.

Sulama Sistemleri Nasıl Kurulur?

Otomatik sulama sistemlerinde, uygulama yapılacak alana göre öncelikle proje oluşturuyor sonrasında donanım, teçhizat ve sistem gereksinimlerini belirleyerek tasarım yapıyoruz. Bahçenin metrekare alanı, bitki ekim alanları veya sulama yapılacak bölgeleri belirleyerek, alana en uygun ekipmanlar ile tesisat kurulumu yapıyoruz.

Keşif çalışmasında belirlenen sulama sistemi donanımları, uzman kadromuz sayesinde planlama yapılarak kurulum ediliyor. Projeye uygun şekilde, belirlenen bölgelerde oluklar açılır ve sonrasında boruların döşemesi yapılır. Boru sistemi döşendikten sonra ekipmanlar uygulanır ve sulama kaynağına bağlantı sağlanır.

Otomatik sulama sistemlerinde tüm ekipmanlar ve cihazların bağlantısı sağlandıktan sonra kullanıma hazır şekilde kurulum tamamlanır.

Otomatik Sulama Sistemi

Uygulama yapılacak alana tasarım edilen sulama sistemi, döşenen boruların ana boruya bağlanmasıyla tamamlanır. Otomatik vana sistemi ana şebekeye eklenir ve boruların yalıtımları sağlanır. Otomatik sulama sistemlerinde, her mevsim konfor sağlanması için izolasyon, kurulum aşamasında yapılır. Sulama sistemi izolasyon çalışması, kış aylarında da boruların zarar görmemesini sağlar. Ekstra bir işlem yapılmasına gerek olmadan kullanımları sağlanabilir.

Otomatik sulama sistemi, otomatik ayarlanabilir tasarımlarla uygulanır. Zaman ayarlı modülü ile istenilen zamanda sulama yapılmasını sağlar. Verimli sulama, sistematik sulama yapılarak hem insan gücünden tasarruf hem su tasarrufu hem de verimli sulama sağlanır.

Otomatik sulama sisteminin bir avantajı da; yağmur sensörünün bulunmasıdır. Yağmur yağdığı zaman sistem otomatik algılama yaparak, programlı sulama sistemini erteleyerek konfor sağlar.

Damlama Sulama Sistemi

Sulama sistemi uygulanacak alan özelliklerine göre belirlenen damla sulama sistemi, suyun damlalar halinde akarak sulama yapılmasını sağlayan sistemdir. Kontrol bölümünde ayrılan ve uygulanan borulardan geçerek katif bölümüne gelen su, damlalar şeklinde akar ve alana uygun sulama yapar.

Meyve ve sebze sulama sistemlerinde kullanılan ve alanın türüne göre uygulanan damla sulama sistemleri, verimli ve ekonomik sulama yapılmasını sağlar. Ayrıca meyve ve sebzelerin sulama yöntemlerine göre sulama işlevi sağlayarak ideal biçimde yetiştirilmelerini, çürümeden- bozulmadan gelişmelerini sağlar.

Damlama sulama sistemlerinde kombine olarak kullanılan gübreleme sistemiyle, verimli tarım alanları oluşturuyoruz. Bahçeler, yeşil alanlar, sera ve tarımsal alanlarda en çok tercih edilen sistemlerden olan damla sulama sistemleri, gübre tankları ile gübreleme işleminin en ideal biçimde yapılmasını sağlıyor. Tüm alanlara eşit şekilde uygulanan gübre ve sulama fonksiyonları ile meyve ve sebze yetiştiriciliğinde yüksek verim elde ediliyor.

Damlama Sulama Sistemi Özellikleri

Teknolojik donanımlarla geliştirilen damla sulama sistemleri, mobil kullanımları sayesinde konfor, rahatlık ve verim sağlıyor. Akıllı cep telefonlarıyla kullanılabilen otomatik sistemleri, istenilen zaman ve yerde kontrol edilerek sulama işlemlerinin rahatlıkla uygulanmasını sağlıyor.

Mobil uygulamalar ile tam otomatik sulama sistemi olarak kullanılabilen damla sulama sistemleri, sulama alanında olmaya gerek olmadan istenilen her zaman sulamanın rahatlıkla yapılabilmesini sağlar. Hava, iklim ve atmosfer koşullarına göre istenilen zaman sistemin kullanılmasını, istenilen zaman sistemin kapatılmasını mobil kullanım sayesinde rahat ve kullanışlı hale getirir.

Damlama sulama sistemleri; sulama kontrol bölümü ile çalışma sistemi sunar. Otomatik kullanılabilir sistemde; su ve gübrenin süzüldüğü alan olan sulama kontrol bölümü, basınç durumunun kontrol edildiği ve vanaların yer aldığı kısımdır.

Ana boru hattı bölümü; gelen suyun borulara aktarılması için kullanılan kısımdır. Tasarımda bu borular, sulama alanının tam ortasına veya bahçenin kenar kısımlarına uygulanır.

Yan boru hattı bölümü; ana borudan alınan suyun katife iletilmesini sağlar. Katifler kısmında ise gelen suyun damlalar haline toprağa iletimi sağlanır.

Spring Sulama Sistemi

Çim Sulama Sistemleri - Reel Sulama - Ankara - TürkiyeSpring sulama sistemi, püskürtme sulama sistemi olarak nitelendirilen ve otomatik sistemler ile kullanılabilen konforlu sulama sistemlerinden biridir. Daha geniş alanlarda kullanılan spring sistemler, daha fazla toprak hacminin ıslatılması için kullanılan sistemlerdir. Yoğun sulama sağlayan spring sulama sistemleri, damlatıcı uçların kontrollerinde avantaj sağlayan sistemlerdir.

Farklı modüllerde uygulanabilen spring başlıklar ile geniş alanlarda sulama verimi sağlar. Minik springler aracılığı ile istenilen miktarda ve istenilen alana uygun niteliklerde sulama yapılması sağlanır. Minik springler, suyun daha geniş alanlarda kullanılmasını sağlar.

Özellikle erozyonu önleyen spring sistemi, uygulanan tüm alanlarda verim ve ideal sulama sağlayan sistemlerdir. Yalnızca rüzgar etkisi, buharlaşma ve lateral gibi konularda sulamada verim düşüklüğü sunabilen sistemlerdir.

Spring Sulama Sistemlerinin Özellikleri

Spring sulama sistemleri, farklı büyüklüklerdeki springler ile geniş alanlarda otomatik sulama işlemlerinin yapılması için kullanılır ve avantaj sağlar. Mini springler, damlama sulama sistemlerinde kullanılan damlatıcı uçlardan daha büyük boyutlarda tasarlanan ekipmanlardır. Yağmurlama başlıklarından ise daha küçük alana sahip sistemlerdir.

15 ve 200 L /h debi oranları, 0.5 - 2.5 arası işletme basınçları olan spring sistemlerin atmosferleri ve ıslatma çaplarıysa; 2 ila 9 m arasında farklılık göstermektedir. Spring sulama sistemleri, mini springler aracılığı ile uygulanır. Laterallerle uygulanan mini springler, sadece toprak yüzeyi ıslatacak şekilde de kullanılabilmektedir.

Sulama Sistemleri Neden Gereklidir?

Otomatik sulama sistemleri, yeşil alan oluşturmak ve yeşil alanları sürdürmek için gereklidir. Hava koşulları, mevsimler veya sulama zamanlarına göre uygun niteliklerde sulama işlemlerinin yapılması, verim sağlanması ve tasarruf elde edilerek uygulanan tüm alanların yeşil tabiata dönüştürülmesi için gereklidir.

Tarım alanları, meyve- sebze yetiştirme alanları ve tüm bitki ekim alanlarında, sulamanın tam ve ideal biçimde yapılması için gereklidir. Ayrıca gübreleme tankları ile gübreleme işlemlerinin de fonksiyonel biçimde yapılması sağlanır.

Firmamız, sektörel deneyimi ile tüm alanlara uygun ve yüksek verim sağlayacak otomatik sulama sistemlerini, keşif çalışmalarıyla belirlemektedir. Profesyonel ekibimiz ile nitelikli proje sunumu, yüksek kalitede donanım, ekipman ve sistem teminleri ile güvenilir hizmetler sunuyoruz. Tüm alanlarda profesyonel sulama sistemleriyle doğaya, üretime ve verime katkı sağlıyoruz.

Reel Sulama Çizgi

İstek Talep Formu

WhatsApp WhatsApp Hızlı İletişim