Peyzaj ve proje olmadan şehirleşme oranının artması ve beton şehirlerin oluşması ile birlikte insanlar doğadan kopmaya ve doğasından uzak bir hayat yaşamaya başlamıştır. Bu da İnsanların doğa ile ilgili bilinçsiz ve duyarsız hale gelmesine neden olmuştur. Ekosistemin bir parçası olan insanın doğadan bu uzaklaşması sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiş, en başta stres olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartmıştır. İnsan nüfusunun artması ve yeryüzünde kapladığı alanın artması doğal sistemlerin bozulmasına doğada tahribata yol açmıştır.

Bu sebeplerin hepsi bir araya geldiği zaman, günümüzde peyzaj uygulamaları oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. İnsanın doğadan kopmasını önlemek, ekolojik sistemin insan ile beraber sürmesini sağlamak için peyzaj ve tasarım uygulamaları oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde binaların bahçelerinden, açık kamu alanlarına kadar insan unsurunun olduğu her yerde peyzaj ve tasarım yapılmaktadır.

Bahçe Düzenleme

En çok uygulanan peyzaj projelerinin başında bahçe düzenleme gelmektedir. Binaların konforu ve estetiği kadar bahçe peyzaj ve tasarım da oldukça önemlidir. Yeşil alan kullanımının en yüksek seviyede tutulması, doğaya oksijen sağlayacak yeşil bitki kullanımı, yeşil alanların estetik bir görünümde düzenlenmesi, yeşil alanların sağlıklı bir şekilde korunması için sulanması ve tasarlanan yeşil alandaki bitkilerin zararlı haşerelerden korunması bahçe düzenleme uygulamasının içerisinde yer almaktadır.

Bahçe düzenleme ve yeşillendirmede kullanılacak bitkilerin seçimi de oldukça önemlidir. Mevsimsel değişikliklerden bitkinin dayanıklılığına kadar birçok unsur titizlikle belirlenmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı peyzaj uygulamaları binalar için her anlamda vazgeçilmez bir öğedir.

Açık alan ve kamu alanlarının peyzaj uygulamaları da aynı sebeplere ve içeriklere dayanarak yapılmaktadır. Yaratılan yeşil alanların korunması ve bakımı için sulama düzenekleri titizlikle yapılmakta ve uzun bir mimari proje sonucunda peyzaj projesi ortaya çıkmaktadır. İnsanların doğadan kopmaması, doğa ile iç içe yaşaması, en önemlisi de yaşam kaynağımız olan oksijenin bitkiler tarafından yaşadığımız alanlarda sağlanması için peyzaj uygulamaları hayatımızın oldukça önemli bir yerinde bulunuyor.

Damlama Sulama Tekniği

Doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için peyzaj uygulamalarının sulamasında da en son teknolojiler kullanılmaktadır. Damla sulama tekniği ile yeşil alanlara ihtiyacı olan su sağlanmakta, aynı zamanda su kaynaklarından tasarruf edilerek doğal kaynakların verimli kullanılması hedeflenmektedir. Bütün yeşil alanların eşit miktarda sulanmasını sağlayan bu teknik, toprağın her yerinden aynı verimi alabilmenizi sağlar.

Bu konuda oldukça başarılı olan damla sulama tekniği, tüm peyzaj uygulamalarında kolaylıkla yapılmaktadır.

Doğal ve kültürel kaynakların korunması için peyzaj projeleri oldukça geniş bir alana sahiptir. Tarım alanlarının daha verimli ve kullanışlı olması, nehir göl gibi doğal yerlerin insanların yaşam alanına daha uygun ve kullanışlı hale getirilmesi, bütün peyzaj düzenlemeleri yapılırken ekolojik düzenin ön planda tutulması peyzaj projelerinin en önemli maddeleridir. İnsana doğanın bir parçası olduğunu unutturmayan peyzaj uygulamaları hayatımıza oldukça önemli katkılar sağlamaktadır.

Doğayı estetik ile hayatımıza getiren ve aynı zamanda görsel olarak ta tatmin olmamızı sağlayan peyzaj projeleri, binaların çatılarında ve teraslarında da uygulanabilmektedir. Yeşili insanın olduğu her yere götürmeyi hedefleyen peyzaj, sıra dışı çözümleri ile doğadan en fazla şekilde yararlanmamızı hedeflemektedir.

Kısacası insanın olduğu her yere doğayı getirebilen ve dinamik bir yapıda olan peyzaj projeleri, doğa ve enerji kaynaklarının en tasarruflu ve en verimli şekilde kullanılması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Yeşil alanların işlevselliğini arttırarak insan kullanımına ve konforuna sunan peyzaj projeleri, bütün yapı ve açık alan projelerinde titizlikle uygulanmaktadır.

 

ÖZEL TEKLİF İÇİN FORMU DOLDURABİLİRSİNİZ.

Tam Adınız *
Mail Adresiniz *
Konu Başlığı
Telefon Numaranız *
Mesajınız *

( * ) İşaretli Alanlar Zorunludur